Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Dôležité informácie: S nákladným vozidlom aj v zime bezpečne na cestách!

V Rakúsku platí povinnosť používania zimných pneumatík od 1. novembra do 15. apríla! Nákladné vozidlá a autobusy musia mať zimné pneumatiky namontované aspoň na hnacích nápravách. Minimálna hĺbka profilu pneumatiky musí byť najmenej šesť milimetrov u diagonálnej konštrukcie a päť milimetrov u radiálnych pneumatík. Povinnosť voziť so sebou snehové reťaze platí aspoň pre dve hnacie nápravy.

Aktuálne počasie a stav ciest jednoducho zistíte podľa dopravných informácií spoločnosti ASFINAG na adrese www.asfinag.at. Všetky informácie o doprave sú dostupné zadarmo v aplikácii: www.asfinag.at/app

BEZPEČNE NA CESTÁCH

Dôležité: Prispôsobte rýchlosť poveternostným podmienkam a stavu vozovky.

Dodržujte bezpečnú vzdialenosť! Pri jazde v zimnom období môže byť vaša brzdná dráha až 10-krát dlhšia! Pozor v zákrutách, na mostoch a v údoliach hrozí zvýšené riziko šmyku kvôli vlhkosti a klzkému povrchu!

Nepredbiehajte snehové pluhy a posýpače! Cesty pred nimi ešte nie sú upravené, aby ste sa svojim tonovým nákladom prešli v zimnom období bezpečne, je po celom Rakúsku nasadených 1200 pracovníkov spoločnosti ASFINAG.

Vďaka najmodernejším prístrojom pre zimné obdobie sa starajú každý deň bez prestávky o to, aby udržali 2200 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest bez ľadu aj snehu. Vďaka dobre kolateralizovanému prepravovanému nákladu je nákladné vozidlo stabilnejšie! Prepravovaný náklad by mal byť upevnený tak, aby nedochádzalo k akejkoľvek vôli, ktorá by mohlo spôsobiť posúvanie v prepravnom priestore. Ťažisko nákladu musí ležať na hnacej náprave.

Vo vlastnom záujme vykonajte kontrolu radšej ešte raz navyše. Ľad a sneh dole zo strechy vozidla! Tučná snehová vrstva alebo primrznuté časti na streche vozidla alebo na nákladovej plachte môžu nebezpečne odletovať a ohroziť osoby idúce za vami. Svoje nákladné vozidlo preto včas zbavte snehu i ľadu. Robte prestávky, aby ste boli oddýchnutí! Zlá viditeľnosť a tma môžu rýchlo unaviť a znížiť sústredenie.

Preto platí: robte si pravidelné prestávky na niektorých z viac ako 250 odpočívadiel. Informácie o špeciálnych odstavných parkoviskách pre nákladné vozidlá v okrese Viedeň a Linc vám rovno ukážu, ktoré je ďalšie voľné parkovisko pre nákladné vozidlá.

Ďalšie informácie na adrese www.asfinag.at/unterwegs/rasten alebo v aplikácii. Pri nehode svoje vozidlo odstavte osvetlené v odstavnom pruhu alebo na vonkajšej pravej krajnici vozovky. Prichádzajúce vozidlá vás tak uvidia včas. Informujte políciu na európskej núdzové telefónnej linke 112. Pri vystupovaní zo svojho vozidla vždy noste výstražnú vestu!

SERVISNÁ A Núdzové telefónne číslo
Servisné centrum ASFINAG: 0800 400 12 400
(Bezplatne z Rakúska, Nemecka a Švajčiarska)
+43 1 955 12 66 (zo všetkých ostatných krajín)
Mobil: * 200
Informácie nonstop v nemčine a angličtine.

Od pondelka do piatku medzi 8:00 a 16:30 hodinami aj v taliančine, češtine, chorvátčine a maďarčine.
Európska núdzová telefónna linka: 112
Hasiči: 122 Polícia: 133 Záchranná služba:144

Zdroj: Transservice/ASFINAG

Foto: ASFINAG