Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Do eurotunela vo francúzskom Calais sa chcelo dostať vyše 2-tisíc utečencov, jeden zahynul

Približne 2100 utečencov sa pokúsilo v noci nadnes dostať do ústia eurotunela vo francúzskom Calais, ktorý spája Francúzsko s Britániou. Oznámila to dnes spoločnosť Eurotunnel, spravujúca osobnú i nákladnú železničnú dopravu pod Lamanšským prielivom. Podľa britských médií pri tom zahynul jeden človek.

Nákladná rampa v Calais je denne dejiskom pokusov utečencov, táboriacich v okolí mesta na severovýchode Francúzska, dostať sa do Spojeného kráľovstva. Ich riskantné naskakovanie na vlaky sa často končí tragicky.

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zomrel dnes v eurotuneli mladý Sudánec, ktorého zrazil kamión. Od začiatku júna ide už o deviatu obeť spomedzi veľkého počtu migrantov, ktorí v nádeji, že sa im tunelom podarí prejsť do Británie, obliehajú francúzske mesto Calais. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa francúzskej polície Sudánca, ktorý dnes zomrel, zrazil kamión schádzajúci z vagóna jedného z nákladných vlakov, ktoré cez eurotunel pod kanálom La Manche prepravujú vozidlá medzi Francúzskom a Britániou.

„Za posledný mesiac a pol to bol najväčší pokus o vniknutie (do tunela),“ povedal hovorca Eurotunnela. Železnice v dôsledku toho varovali cestujúcich pred meškaním vlakov, napísal spravodajský server BBC.

Utečenci sa od polnoci do šiestej hodiny ráno snažili preliezť do vagónov v nákladnom termináli, pričom poničili niekoľko plotov. „Nanešťastie sa niekoľko ľudí zranilo,“ povedal hovorca. „Povolali sme všetkých 200 našich bezpečnostných pracovníkov,“ dodal.

Nemenovaný zdroj pre agentúru AP uviedol, že polícia zatkla 200 migrantov.

V táboroch pri Calais prebýva okolo 5000 utečencov prevažne zo Sudánu a Eritrey. Každú noc sa rôznymi spôsobmi snažia dostať do súprav nákladných vlakov alebo kamiónov prechádzajúcich popod „Lamanš“ a tak sa prepašovať zo starého kontinentu do Británie. Ich aktivita má byť podľa Eurotunnela dobre organizovaná a plánovaná.

Zdroj, foto: Netky.sk