Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy
img-7208-jpg

Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku sú zjazdné

Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenska sú zjazdné, informuje Slovenská správa ciest. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem úseku diaľnice D1 Ivachnová – Bôrik a rýchlostnej cesty R3 v úsekoch Trstená – Tvrdošín, Horná Štubňa, sever – Horná Štubňa, žel. st. a Sedliacka Dubová – Široká, na ktorých sa nachádza vrstva kašovitého snehu do 3 cm.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Povrch vozoviek prevažne vlhký až mokrý, na severe stredného Slovenska prevažne pokrytý vrstvou čerstvého až utlačeného snehu do 3 cm a v hornatejších častiach vrstvou čerstvého až utlačeného do 5 cm.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého kašovitého alebo utlačeného snehu do hrúbky 3 cm, okrem priechodov Biela Hora, Dargov, Ďurďošík, Pezinská Baba, Klenov, Soroška, Dobšiná, Grajnár, Skýcov, Branisko a Havran, ktorých povrch vozovky je vlhký až mokrý. Na horských priechodoch Herlianske Sedlo a Podspády je čerstvý sneh v hrúbke 4 – 5 cm.

Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre nákladnú dopravu nad 3,5 t pre husté sneženie, slabej viditeľnosti a tvorby závejov a snehových jazykov. Sneženie obmedzujúce dohľadnosť do 50 m je v okolí Donovál a Šturca, do 100 m je v okolí Skalitého, Svrčinovca, Čadce, Hričovského Podhradia, Liptovského Mikuláša, Važca, Východnej, Dechtárov, Považskej Teplej, Sverepca, Batizoviec, Štrby a Lučatína

Nárazový vietor fúka v okolí Banskej Štiavnice, Donovál, Ružomberka, Bytče a Nového mesta nad Váhom.

Miestami zľadovatený sneh v hrúbke 1 – 3 cm sa vyskytuje na ceste II/545 Zborov – Becherov (hranica SR/Poľsko) a na cestách III. triedy v okolí Bardejova, Stropkova, Svidníka, a Humenného.
Pre husté sneženie a súvislú snehovú vrstvu na vozovke Slovenská správa ciest odporúča použiť snehové reťaze pre všetky vozidlá pri prejazde cesty I/14 – HP Šturec.

Na ceste 1/14 HP Šturec a na ceste 1/59 HP Donovaly platí výstraha pred padaním skál.
Horský priechod Šútovce je uzatvorený pre vozidlá dlhšie ako 10 m a Zbojská pre vozidlá nad 3,5 t. Cesta I/64 Nitrianske Pravno – Fačkovské sedlo je uzatvorená pre vozidlá dlhšie ako 10 m.

Zdroj, foto: Netky.sk