Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Dachser prepravil luxusného veterána z USA – lietadlo Gulfstream

Nezvyčajný pohľad sa ponúkal vodičom na diaľnici pri nemeckom meste Bremerhaven: na kamiónovom návese putovalo lietadlo Gulfstream II. Túto pre lietadlo úplne netypickú prepravu – po zemi a po mori z americkej Kalifornie do Nemecka – realizoval medzinárodný poskytovateľ logistických služieb Dachser.

Vo svojom „predchádzajúcom“ živote bol tento Gulfstream symbolom luxusu – herci, politici, celebrity – títo všetci si v pohodlných béžových kožených sedadlách kedysi vychutnávali jeho let. Gulfstream vyrobený v roku 1976 vlastnila v rokoch 1980 až 1992 katarská vláda, potom sa vrátil späť do USA, kde znovu prepravoval miestnu smotánku. Až sa jedného dňa jeho motory stali príliš hlučnými, prestali spĺňať prísne legislatívne nariadenia a jeho modernizácia sa zdala byť príliš nákladná. Potom to vyzeralo, že sa Gulfstream vydal na svoju poslednú cestu – na „pohrebisko lietadiel“ uprostred Mohavskej púšte v americkej Kalifornii.

 

Gulfstream_Dachser_1 Gulfstream_Dachser_2

 

Dokonalý plán a precízna koordinácia
Vyradené lietadlo však zaujalo Helmuta Fabera, podnikateľa z nemeckého mesta Buchholz neďaleko Hamburgu. Lietadlo kúpil a poveril Dachser jeho prevozom do Nemecka. „Vyzdvihnutie takej citlivej zásielky, ako je trup lietadla, vyžadovalo precíznu koordináciu, pre nedostatok miesta sme preto museli demontovať krídla,“ hovorí Michael Fahr, branch manager Dachser Air & Sea Logistics v Hamburgu. Špeciálny vysokozdvižný vozík, predĺžený náves s nízkou ložnou plochou a k tomu veľká dávka predvídavosti – to boli predpoklady pre to, aby sa lietadlo v poriadku dostalo do prístavu v Los Angeles. Tam bol náklad dokonale zabezpečený, uložený a ukotvený pre bezpečnú prepravu po mori až do nemeckého Bremerhavenu.

Tímy spoločnosti Dachser v Los Angeles a v Hamburgu koordinovali celý proces od naloženia cez colné odbavenie až po doručene zásielky na miesto určenia v nemeckom Buchholzi. Helmut Faber aj zodpovední zamestnanci Dachser osobne sprevádzali lietadlo po celej jeho ceste po USA, od nakládky v Kalifornii až po naloženie na loď. Potom, čo lietadlo doplávalo do prístavu v Bremerhavene, ho Dachser naložil na kamión a dopravil po ceste do Buchholza. „Okrem hlbokého logistického know-how mi záležalo aj na tom, aby naša spolupráca bola postavená na spoľahlivosti a dôvere,“ zdôrazňuje Helmut Faber, a dodáva, „vedel som, že s Dachser je moje lietadlo v každom okamihu prepravy v tých najlepších rukách.“ Do konca tohto roka plánuje Helmut Faber v spolupráci so spoločnosťou Dachser previesť do Nemecka ešte ďalšie tri lietadlá.

Letecký veterán v novej úlohe
Helmut Faber má s týmto Gulfstreamom II veľké plány. Lietadlo bude po upevnení na špeciálny trailer slúžiť ako mobilný letecký simulátor, ktorý budú môcť návštevníci obdivovať na rôznych leteckých prehliadkach po celom Nemecku. A tiež ho čaká rola v pripravovanom veľkofilme. Lietadlo sa tak znovu dočká svojej zaslúženej slávy, veď už je predsa na filmové hviezdy a žiar reflektorov zvyknuté.

Zdroj: Transservice/Dachser

Foto: Dachser