Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

CzechToll a SkyToll uspeli v tendri na prevádzku mýtneho systému v ČR

Spoločnosť SkyToll, a. s., a firma CzechToll, ktorá patrí do skupiny PPF, privítali rozhodnutie českého ministerstva dopravy o víťazstve ich konzorcia v tendri na prevádzkovateľa nového mýtneho systému v Českej republike.

„Konzorcium oboch spoločností je po vyriešení námietok, ktoré na Úrade pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) podal doterajší prevádzkovateľ (mýtneho systému) – spoločnosť Kapsch, pripravené na okamžitý podpis príslušných zmlúv tak, aby nový systém bol úplne funkčný k 1. januáru 2020,“ informoval v stredu manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej spoločnosti SkyToll Anton Bódis.

SkyToll je v konzorciu dodávateľom technického riešenia. CzechToll je strategickým partnerom a jeho účasť je súčasťou širšej stratégie skupiny PPF v oblasti telekomunikačnej infraštruktúry. V rámci tendra v ČR ponúklo konzorcium pre výber mýta najmodernejšiu satelitnú technológiu (GNSS). „Pre určovanie polohy vozidiel bude využívať systém identifikácie GPS s možnosťou rozšírenia o európsky systém Galileo. Pre účely kontroly bude maximálne využitá mikrovlnná technológia (DSRC) na kontrolných bránach,“ priblížil Bódis.

Celkové náklady na prevádzku nového mýtneho systému konzorcia spoločností SkyToll a CzechToll sú o 106,6 mil. eur (2,7 miliardy CZK) nižšie ako druhá najlepšia ponuka od spoločnosti Kapsch.

Portál idnes.cz v stredu informoval, že konzorcium s CzechToll zvíťazilo s najnižšou ponukou 10,7 mld. CZK. Výberová komisia nehodnotila ostatné ponuky, len preverila, či ponuka CzechTollu spĺňa požiadavky. Tender s pôvodnou predpokladanou hodnotou takmer 30 mld. CZK stále skúma ÚOHS, ktorý predbežne zakázal ministerstvu dopravy podpísať zmluvu s víťazom do ukončenia konania. „CzechToll pre výber mýta ponúkol satelitnú technológiu, ktorú na susednom Slovensku využíva jeho partnerská spoločnosť SkyToll. Tá bude mať na starosti prevádzkovú stránku mýtneho systému i v Česku,“ uviedol idnes.cz.

Navrhnutá cena je za vybudovanie nového mýtneho systému a jeho prevádzku na desať rokov. Oproti prvému desaťročnému obdobiu, kedy štát za prevádzku systému zaplatil 24 mld. CZK, je pokračovanie správy mýta pre kamióny výrazne lacnejšie. Minister dopravy Dan Ťok podľa idnes.cz informoval, že od utorka beží dvojtýždňová lehota na odvolanie neúspešných uchádzačov. Minister taký postup konkurentov úspešného konzorcia očakáva. „Budeme čeliť protestom a napádaniu. Som si ale istý, že sme to vypísali čisto a dobre,“ uviedol Ťok.

Rozhodnutie ministerstva dopravy neposudzovať ostatné ponuky spochybnili dvaja z troch porazených uchádzačov. „Kapsch napríklad úradu ponúkol ďalšie rokovanie a úpravu svojej ponuky, aby bola ekonomicky výhodnejšia než ponuka konkurencie. Podobne združenie maďarského výbercu National Toll Payment Services a českej spoločnosti Eltodo nechápe, prečo sa ministerstvo vzdalo ďalších možných zliav, ktoré by bolo možné dosiahnuť pokračovaním v rokovaní,“ dodal idnes.cz. Pokiaľ by ÚOHS tender zrušil, je podľa ministerstva dopravy ohrozené pokračovanie vo výbere mýta po roku 2019. Zmluva s víťazom by mala byť uzavretá v októbri, aby mohol od začiatku roku 2020 mýto vyberať.

(1 EUR = 25,323 CZK)

Zdroj: Netky.sk

Foto: Pixabay.com