Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Cestujeme za BMW: Kolekcia BMW Art Car vo Varšave

BMW pripravilo mimoriadne podujatie pre milovníkov súčasného umenia a zanietených motoristov. Od 23. septembra do 19. októbra 2014 si v Centre súčasného umenia vo Varšave budete môcť po prvýkrát v susednom Poľsku pozrieť šesť „mobilných umeleckých diel“ zo slávnej zbierky BMW Art Car. Modely BMW Art Car, ktoré budú vystavené vo Varšave, vytvorili Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Alexander Calder, David Hockney, Jenny Holzer a Jeff Koons. Každá práca predstavuje iný umelecký prístup.

P0002892

Zbierka BMW Art Car zahŕňa unikátne stvárnenie modelov BMW od svetoznámych umelcov. Inšpiráciou pre vznik zbierky bol francúzsky automobilový pretekár Hervé Poulain a riaditeľ spoločnosti BMW Motorsport Jochen Neerpasch. V roku 1975 Poulain požiadal svojho priateľa, amerického umelca Alexandra Caldera, aby mu pomaľoval pretekárske auto BMW 3.0 CSL. Calderovo dielo malo vytvárať efekt vyjadrujúci pohyb a dynamiku. Toto prvé umelecké BMW bude jedným zo šiestich prezentovaných diel na výstave v Centre súčasného umenia.

P0002901

V nasledujúcich rokoch zas Roy Lichtenstein v BMW 320i (1977) a Andy Warhol (1979) využili karosériu vozidiel ako maliarske plátno, na ktorom sa snažili zachytiť podstatu pohybu. Andy Warhol sa takto vyjadril o svojej predstave transformácie kultového pretekárskeho BMW M1: „Chcel som vytvoriť živý obraz rýchlosti. Ak je auto naozaj rýchle, všetky kontúry a farby splývajú.“ 

P0002916

V roku 1995 David Hockney pokryl karosériu BMW 850 CSi obrazmi predstavujúcimi interiér vozidla – od motora až po umelcove milované psy na zadnom sedadle. „Automobil BMW, ktorý mi bol pridelený, som si dlho prezeral. Napokon som dospel k záveru, že by bolo dobré ukázať to auto akoby videné zvnútra,“ hovorieval Hockney o svojej práci.

P0013743

Slogan „Chráň ma pred tým, po čom túžim“ (Protect me from what I want) je len jedna viacerých provokatívnych myšlienok, tzv. „truizmov“, ktoré slávna americká konceptualistka Jenny Holzer umiestnila na ďalšom modeli (BMW V12 LMR), ktorý bude predstavený na výstave.

Najnovší projekt v rámci zbierky BMW Art Car Collection vytvoril Jeff Koons. Jeho dielo – BMW M3 GT2 – sa v roku 2010 zúčastnilo pretekov v Le Mans. „Tieto pretekárske autá sú esenciou života ̶– silné a plné energie. Môžete sa pridať, doplniť niečo vlastné a napokon sa nechať uniesť. Pod maskou sa skrýva množstvo energie a ja som chcel umožniť mojim prstom, aby ich viedla táto energia vozidla, aby sa s ňou spojili,“ takto Koons opísal svoju inšpiráciu.

P0013745

V zbierke BMW Art Car sa okrem modelov uvedených vo Varšave nájdu aj diela takých umelcov, ako sú Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia a Olafur Eliasson. Už viac ako 40 rokov fascinujú rovnako milovníkov umenia, ako aj fanúšikov značky BMW. Kolekcia sa vzhľadom na svoju jedinečnosť (zbierka nemá vo svete obdobu) a účasť umelcov považuje za neoceniteľnú.

P90061231_lowRes

„Diela zo zbierky BMW Art Car boli prezentované v najprestížnejších výstavných priestoroch na svete, ako je napríklad parížsky Louvre alebo Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Som presvedčený, že varšavská výstava bude úžasným zážitkom, ktorý spojí fanúšikov motorizmu, dizajnu a súčasného umenia z celého stredoeurópskeho regiónu,“ hovoria spoločne Paul de Courtois, generálny manager spoločnosti BMW Group Polska a Michael Kordys, generálny manager BMW Group Slovakia.

Zdroj: Transservice/BMW Group

Foto: BMW Group