Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Česko plánuje veľké rozšírenie mýta, má platiť pre ďaľších 900 km ciest I. triedy

Majitelia kamiónov budú za jazdu po Česku platiť viac než doteraz. Štát totiž plánuje od roku 2020 rozšíriť sieť ciest I. triedy, na ktorých musia nákladné autá a autobusy platiť mýtne, zhruba o 900 kilometrov.

Rozšírenie je však nakoniec miernejšie, než o akom sa pôvodne uvažovalo. Vyplýva to z materiálu, ktorý po Vianociach poslalo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo dopravy.

Rozšírenie spoplatnenia uložila ministerstvu v novembri vláda. Tá mu dala pomerne široký rozptyl: rozšíriť sieť platených ciest o 850 až 3000 kilometrov.

Projektový manažér, ktorým je spoločnosť Deloitte, skúmal tri varianty rozšírenia. Ako najlepší mu vyšiel variant, ktorý počíta s maximálnym rozsahom spoplatnených ciest v dĺžke 900,3 kilometra.

Podľa materiálu by mal štát na navrhnutých úsekoch vybrať celkovo 5,5 miliardy Kč (203,55 milióna eur) za päť rokov. Ročne teda 1,1 miliardy Kč. Nejde ale o čistý príjem, musia sa od neho odpočítať náklady na výber mýta.

Materiál súčasne uvádza, že z každého kilometra novospoplatnených ciest bude mať štát menej peňazí, než doteraz na cestách 1. triedy: podľa Deloitte by malo ísť približne o 80 % z objemu vybraných peňazí na súčasných spoplatnených cestách.

(1 EUR = 27,021 CZK)

Zdroj, foto: Netky.sk