Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Cena diaľničných nálepiek sa v budúcom roku nezmení

Vodiči osobných áut budú v roku 2015 platiť za diaľničné nálepky rovnaké ceny ako v tomto roku. Vláda totiž na dnešnom zasadnutí schválila nariadenie, ktorým sa ustanovuje výška diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest.

Materiál na rokovanie kabinetu predložil minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Aj v roku 2015 tak vodiči za ročnú známku zaplatia 50 eur, mesačná nálepka bude stáť 14 eur a 10-dňová 10 eur. Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči áut do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest.

V budúcom roku chce pritom štát zaviesť do praxe aj elektronické diaľničné známky, ktoré majú nahradiť doterajšie papierové. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ich chcela pôvodne spustiť od januára 2015, tento termín sa však nestíha.

Stále sa totiž neuzavrela súťaž na firmu, ktorá by túto službu poskytovala. V tendri sa objavili námietky. Platba za spoplatnené cesty pre vodičov osobných áut sa však podľa diaľničiarov nijako nenaruší, keďže budú fungovať klasické papierové nálepky.

NDS už dávnejšie počítala s tým, že v budúcom roku budú niekoľko mesiacov v platnosti obidva typy známok súčasne. Prechodné obdobie malo slúžiť aj na to, aby si vodiči na nový systém zvykli. Kedy presne bude spustený systém elektronických známok, závisí od ukončenia procesu verejného obstarávania a následného podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom.

Zo súťaže má vzísť aj konkrétna technológia elektronických diaľničných známok. Tender na elektronické známky spustila NDS ešte v januári tohto roku, ich cenu odhaduje na 35 miliónov eur.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, Internet