Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Brusel vyšetruje výrobcov nákladných áut pre podozrenie z kartelovej dohody

Poprední európski výrobcovia nákladných vozidiel údajne 14 rokov prevádzkovali kartel, ktorého cieľom bolo zabrzdiť rozvoj technológií zameraných na znižovanie emisií.

S odvolaním sa na správu Financial Times (FT) o tom informovala agentúra Reuters.

V dokumentoch Európskej komisie sa spomínajú poprední európski výrobcovia nákladných vozidiel . Výrobcovia sa mali dohodnúť na časovom pláne a cenách za nové technológie, odvoláva sa na FT na dokumenty, ktoré unikli z Bruselu. Hovorkyňa EK sa k správe zatiaľ nevyjadrila.

Bruselskí vyšetrovatelia už v roku 2011 bez ohlásenia prehľadali priestory viacerých výrobcov, čím spustili vyšetrovanie, ktoré zistilo, že dohoda sa datuje až do januára 1997. „Všetci konkurenti sa počas celého trvania kartelu priamo zúčastňovali na všetkých elementoch kartelu,“ cituje z dokumentov FT.

Spoločnosti môžu dostať pokutu až do výšky 10 % ročných tržieb, ak EK príde k záveru, že má dostatok dôkazov o porušení protimonopolných pravidiel EÚ a zneužívaní dominantného postavenia na trhu.

Daimler oznámil, že vytvoril rezervy vo výške 600 miliónov eur na pokrytie potenciálnych nákladov spojených s vyšetrovaním.

Zdroj: netky.sk

Foto: netky.sk