Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Brexit spôsobí britskému automobilovému priemyslu problémy

Hlasovanie Britov za brexit vyvolá nestabilitu a neistou, ktorá spôsobí britskému automobilovému priemyslu problémy. Tvrdí to britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT. Informovala o tom BBC.

Tržby britského automobilového sektora vlani vzrástli o 7,3 % na 71,6 miliardy GBP (86,73 miliardy eur). Sektoru sa darilo, ale brexit môže automobilovému priemyslu v krajine spôsobiť problémy, uviedla SMMT.

Šéf SMMT Mike Hawes vyhlásil, že vyhliadky britského automobilového sektora sa zhoršili pre neistotu týkajúcu sa pravidiel obchodu s európskymi partnermi. „Výsledkom je, že sektor stojí pred novými výzvami, ako sú neistota, ekonomická nestabilita a nepochybný dopad vo forme nákladov, vplyvu a oslabenia obchodných aktivít.“

Počet zamestnancov v britskom automobilovom sektore sa vlani zvýšil o 17.000 na 814.000. Produkcia áut vzrástla o 5 % na 1,7 milióna vozidiel, uviedla SMMT.

Hlasovanie za brexit ohrozilo prístup Británie na spoločný trh EÚ v budúcnosti. Podľa Hawesa za aktuálnym úspechom britského automobilového priemyslu je práve spoločný trh, legislatíva EÚ, ktorá ochraňuje jeho záujmy a možnosť najať talentovaných ľudí zo zahraničia. Hawes varoval, že prípadná strata týchto pilierov úspechu, môže ohroziť prístup na dôležité trhy.

„Potrebujeme plný a neobmedzený prístup na spoločný trh teraz aj v budúcnosti. Až 80 % našich výrobkov sa vyváža a jedinou cestou k úspechu je neobmedzený a recipročný prístup na trh EÚ a globálne trhy.“

(1 EUR = 0,82550 GBP)

 

Zdroj, foto: Netky.sk