Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Boeing plánuje strategický krok voči konkurencii, v Číne chce postaviť továreň

Americký výrobca lietadiel Boeing predložil čínskej vláde plán na výstavbu továrne v tejto ázijskej krajine. Uviedli to dnes čínske štátne médiá pred plánovanou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v USA, kde navštívi aj jeden zo závodov Boeingu. Informovala o tom agentúra AFP.

Výstavba továrne v Číne predstavuje obrat v stratégii amerického koncernu. Jeho najväčší rival, európsky výrobca lietadiel Airbus, už má závod v severočínskom prístave Tchien-ťin, kde kompletizuje stroje Airbus 320 pre stredne dlhé lety. Okrem toho Airbus plánuje otvoriť v Číne nový závod na dokončenie a dodávky lietadiel A-330 pre diaľkové lety.

Továreň Boeing má stáť v meste Čou-šan vo východnej provincii Če-ťiang, uviedol v dnešnom vydaní denník Shanghai Securities News. Noviny, ktoré prevádzkuje štátna agentúra Sinchua, však ďalšie podrobnosti nezverejnili. Dodali len, že továreň bude centrom novej priemyselne zóny.

Prezident Si Ťin-pching by si mal v stredu 23. septembra pozrieť hlavnú továreň Boeingu v štáte Washington. To je dva dni pred jeho plánovaným stretnutím s americkým prezidentom Barackom Obamom v Bielom dome.

Boeing minulý mesiac vo svojej prognóze uviedol, že komerčné aerolínie v Číne do roku 2034 v rámci rozširovania svojich flotíl budú potrebovať odhadom 6330 nových lietadiel.

Zdroj, foto: Netky.sk