Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Automobilka Nissan testuje autonómne vozidlá na európskych cestách

Spoločnosť Nissan dnes médiám ukázala, ako prebieha testovanie prototypov, ktoré predstavujú novú generáciu autonómneho riadenia, v reálnom prostredí. Akcia, ktorá je súčasťou záväzku značky Nissan dosiahnuť v budúcnosti mobilitu s nulovými emisiami a s nulovým počtom smrteľných nehôd, sa konala na juhu Londýna.

Automobilka Nissan sa rozhodla predviesť najnovšiu technológiu autonómneho riadenia na verejných cestách v Európe vôbec prvýkrát. Spoločnosť Nissan už predvádzala podobné testovanie na verejných komunikáciách v Japonsku a Spojených štátoch. Cieľom je vyvíjať prakticky použiteľnú technológiu autonómneho riadenia v reálnych podmienkach.

Účastníci testovania na sedadlách spolujazdca a zadných sedadlách mali možnosť zoznámiť sa s technológiou, ktorá zahŕňa okrem iného radar v pásme milimetrových vĺn, laserové skenery, kamery, vysokorýchlostné počítačové čipy a špecializované používateľské rozhranie HMI (Human Machine Interface). Hneď ako sú do navigačného systému zadané destinácie, umožňujú všetky tieto prvky vozidlu autonómny pohyb po diaľnici i v meste.

Takao Asami, vrchný viceprezident pre výskum a pokročilé konštrukčné riešenia značky Nissan, uviedol: „Inovácie a dômyselné riešenia tvoria podstatu značky Nissan a jej zamestnancov. Tento test budúcej technológie autonómneho riadenia Nissan v náročných podmienkach londýnskych ulíc je dôkazom nášho záväzku priniesť Inteligentnú mobilitu Nissan našim zákazníkom.“

Londýnsky test prichádza krátko po oznámení, že vylepšený model Qashqai a nový model Nissan LEAF, ktoré sa už čoskoro objavia na trhu, budú mať integrovanú technológiu autonómneho riadenia ProPILOT. Tá im umožní autonómnu jazdu v jednom pruhu na rýchlostných komunikáciách. V minulom roku uviedla automobilka Nissan na trh model Serena, ktorý bol systémom ProPILOT vybavený ako prvý. V decembri získal systém autonómneho riadenia ProPILOT vo vozidle Nissan Serena Cenu za inovácie – japonský automobil roka 2016 – 2017.

Tiež sa plánuje uvedenie tejto technológie na trhy v USA a v Číne. Na rok 2018 je naplánované uvedenie technológie autonómneho riadenia vo viacerých pruhoch, ktorá bude na diaľnici umožňovať automatickú zmenu jazdného pruhu. V roku 2020 by mal byť potom predstavený systém poskytujúci autonómne riadenie v uliciach mesta a na dopravných križovatkách.

Inteligentná mobilita Nissan

Súčasný svet musí čeliť niekoľkým vážnym problémom, medzi ktoré patrí zmena klímy, dopravné zápchy, smrteľné nehody a znečisťovanie ovzdušia. Spoločnosť Nissan reaguje na tieto výzvy záväzkom zasadiť sa o bezpečnejšiu, chytrejšiu a zábavnejšiu prepravu, navyše s cieľom dosiahnuť nulové emisie a nulový počet smrteľných nehôd. Inteligentná mobilita Nissan predstavuje plán, ktorý jej má pomôcť tieto ciele naplniť.

Spoločnosť Nissan, vedená víziou mobility pre všetkých, prináša tieto inovácie dostupné predtým len v luxusných vozidlách do kompaktných veľkosériových modelov pre širokú verejnosť, a zaisťuje tak, že inovácie prinášajú úžitok naozaj každému. Nissan pretvára vozidlá na vzrušujúcich spoločníkov pre všetkých zákazníkov.

Inteligentná mobilita Nissan zahŕňa tri kľúčové oblasti inovácie

Technológia Nissan Intelligent Driving dodáva celej posádke vozidla pocit väčšej istoty vďaka vyššej úrovni bezpečnosti, ovládateľnosti i pohodlia. Vozidlá Nissan sú už prvkami na autonómnu jazdu vybavené. Dopĺňa ich aj široká paleta pokročilých bezpečnostných funkcií, medzi ktoré patrí inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém a upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu. Technológiu na autonómnu jazdu je teda možné nájsť v našich vozidlách už dnes. Dôkazom je model Nissan Serena, ktorý bude prvým masovo vyrábaným vozidlom, ktoré vybavíme technológiou ProPILOT. Spoločnosť Nissan plánuje túto technológiu integrovať do ďalších modelov predávaných v Európe, Japonsku, Číne a Spojených štátoch – do roku 2020 uvedie aliancia Renault-Nissan na trh 10 takýchto modelov.

Vďaka technológii Nissan Intelligent Power, ktorá pomáha neustále znižovať emisie i spotrebu paliva, je jazda vzrušujúcejšia. Automobilka Nissan využíva na dosiahnutie mobility s nulovými emisiami komplexný prístup – chce vyvíjať účinnejšie spaľovacie motory a integrovať viac pokročilých technológií do elektromobilov. Pod hlavičkou projektu Nissan Intelligent Power spoločnosť Nissan tiež pokračuje v zdokonaľovaní celého radu technológií pohonu vozidiel. Technológie sa vyvíjajú tak, aby čo najpresnejšie zodpovedali parametrom rôznych segmentov trhu a spôsobu využitia na najrôznejších miestach sveta. Okrem 100 % elektrických vozidiel máme v portfóliu k dispozícii rozmanitú škálu technológií inšpirovaných elektromobilmi. Patrí sem technológia e-Power (sériové hybridy) a vozidlá s palivovými článkami. Žiadna z nových technológií nie je iba náhradou existujúcich technológií, ale doplnením ich spektra.

Technológia Nissan Intelligent Integration vhodným spôsobom prepája vozidlá Nissan so širšou spoločnosťou, s ktorou sú vďaka tomu viac prepojení i samotní zákazníci. Spoločnosť Nissan pomáha utvárať udržateľný ekosystém, ktorý umožňuje vozidlám komunikovať s ľuďmi, ostatnými vozidlami či s dopravnou infraštruktúrou.  Takýto prístup môže v budúcnosti viesť k ovládaniu vozidiel na diaľku, k obmedzeniu dopravných zápch, efektívnejšiemu spoločnému využívaniu vozidiel a k lepšiemu hospodáreniu s energiou.

Inteligentná mobilita Nissan nie je o tom, ako z riadenia vozidiel odstrániť ľudský faktor. Prostredníctvom nej chceme zákazníkom automobilky Nissan zabezpečiť lepšiu budúcnosť, v ktorej budú vozidlá hrať rolu spoločníkov a vodiči vďaka nim budú istejší a tiež prepojenejší s okolím.

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan