Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Autobusy v Portugalsku budú vďaka Toyote jazdiť na vodík

Toyota v súlade so svojou víziou spoločnosti bez uhlíkovej stopy podporuje nasadenie svojich technológií vodíkových palivových článkov mimo samotné osobné automobily – či už ide o ťažké nákladné vozidlá, menšie dodávky, vysokozdvižné vozíky alebo autobusy. Systém palivových článkov Toyota bude teraz nasadený v prvých mestských autobusoch Caetanobus v Portugalsku. Táto firma predstaví na jeseň 2019 svoj prvý mestský autobus na vodík.

V Európe bude Toyota dodávať svoje systémy palivových článkov firme Caetanobus SA na účely výroby mestských autobusov poháňaných vodíkovými palivovými článkami. Prvé bezemisné mestské autobusy na palivové články zídu z výrobných liniek Caetanobus SA už za rok a uvedená spoločnosť ich spočiatku nasadí v poloprevádzkovom režime.

„Dodávky našich systémov firme Caetanobus dokazujú široké možnosti praktického využitia a ekologických prínosov vodíka na ceste k spoločnosti bez emisií. Veľmi nás teší vyhliadka na vznik prvých autobusov nášho dlhodobého automobilového partnera v európskych mestách. Vodíkové autobusy majú voči iným bezemisným autobusom niekoľko významných výhod, ako je dlhší dojazd alebo kratší čas tankovania. Vďaka týmto prednostiam možno vodíkové autobusy prevádzkovať na dlhších trasách a s vyššou mierou využitia,“ uviedol ​Dr. Johan van Zyl, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Toyota Motor Europe.

José Ramos, prezident holdingu Salvador Caetano Indústria, k tomu dodáva: „Sme veľmi hrdí na to, že sme prvou firmou v Európe, ktorá bude ťažiť z výhod popredných technológií palivových článkov od Toyoty, a už sa tešíme, až potvrdíme naše špičkové schopnosti v oblasti vývoja a výroby autobusov. Sme presvedčení, že vodík je pre bezemisné autobusy skvelým riešením.“

Zdroj: Toyota, Transservice

Foto: Toyota