Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Aliancia Renault-Nissan a spoločnosť Microsoft uzatvárajú partnerstvo na realizáciu jazdy s online pripojením

Aliancia Renault-Nissan a spoločnosť Microsoft Corp. podpísali globálnu niekoľkoročnú zmluvu o partnerstve pri vývoji novej generácie technológií určených na celosvetové posunutie zážitku z online pripojenia za jazdy na vyššiu úroveň.

Spoločnosti budú spolupracovať na vývoji novej generácie online služieb pre vozidlá využívajúce Microsoft Azure, jednu z inteligentných cloudových služieb ponúkaných touto spoločnosťou. Tieto nové služby zlepšia zážitok zákazníka vďaka vylepšenej navigácii, prediktívnej údržbe a službám zameraným na vozidlo, vzdialenému monitorovaniu prvkov vozidla, externým mobilným službám a bezdrôtovým aktualizáciám.

„Vozidlá začínajú byť stále viac prepojené, inteligentné a personalizované,“ uviedol Ogi Redzic, senior viceprezident aliancie Renault-Nissan pre online pripojené vozidlá a služby mobility.„Partnerstvo so spoločnosťou Microsoft nám dovolí urýchliť vývoj súvisiacich kľúčových technológií potrebných na realizáciu scenárov, ktoré naši zákazníci chcú, a na vybudovanie úplne nových, o ktorých sa im ešte ani nesnívalo. Chceli by sme sa stať poskytovateľom online mobility pre každého, s jednotnou globálnou platformou.“

Aliancia Renault-Nissan je priekopníkom autonómnej jazdy a prvkov konektivity pri sériovo vyrábaných vozidlách za dostupné ceny. Snahou aliancie je vyvinúť technológie a prvky pre konektivitu, ktoré do roku 2020 podporia uvedenie viac než 10 vozidiel s technológiou autonómnej jazdy a so službami na čo najlepšie využitie získaného voľného času vo vozidle.

Aliancia Renault-Nissan bude priebežne vyvíjať a uvádzať na trh nové online služby a aplikácie, ktoré ľuďom uľahčia trvalé pripojenie k pracovným, zábavným a sociálnym sieťam a ponúkne služby sústredené na vozidlo, ktoré zjednodušia a rozšíria starostlivosť o vozidlo prostredníctvom informácií o využívaní vozidla, vzdialeného prístupu, vzdialenej diagnostiky a preventívnej údržby.

Microsoft Azure je osvedčenou, zabezpečenou celosvetovou cloudovou platformou s neobmedzeným rozsahom, vďaka ktorej môže spoločnosť Nissan celosvetovo poskytovať služby širokej základni svojich zákazníkov.

Aliancia Renault-Nissan zvolila platformu Azure čiastočne kvôli jej zabezpečeniu korporátnej úrovne a veľkému dôrazu, ktorý spoločnosť Microsoft kladie na kompatibilitu. Platforma Azure navyše podporuje viac operačných systémov, programovacích jazykov a nástrojov. Aliancii Renault-Nissan to poskytuje flexibilitu a možnosť vybudovať svoju spoločnú platformu na zavádzanie služieb pre obe značky aliancie.

„I keď je realita vozidiel s online pripojením ešte len v začiatkoch, veríme v potenciál, ktorý dramaticky premení odvetvie. Vstupujeme do tohto partnerstva, aby sme urýchlili vývoj mobilných a cloudových stratégií aliancie Renault-Nissan a jej zákazníkom sprístupnili nové zážitky,“ uviedol Jean-Philippe Courtois, výkonný viceprezident a prezident divízie Microsoft Global Sales, Marketing and Operations spoločnosti Microsoft. „Aliancia Renault-Nissan je výnimočným partnerom vďaka jej globálnej prítomnosti a širokej ponuke produktových radov, čo dovoľuje prinášať úplne nové mobilné a digitálne zážitky obrovskému množstvu ľudí. Táto spolupráca prinesie nový štandard vozidiel s online pripojením.“

Zameranie sa na technológie novej generácie

Partnerstvo urýchli vývoj najšpičkovejších multimediálnych systémov a lokalizačných služieb s týmito prínosmi:

Umožní zákazníkom personalizovať a chrániť svoje nastavenia: Zákazníci budú môcť personalizovať svoje nastavenia s vedomím, že ich dáta sú v bezpečí a že majú možnosť prenášať nastavenia z jedného vozidla do druhého alebo ich uzamknúť a ich prenos zakázať. Doplnením tejto služby orientovanej na vodiča sa jazda viac prispôsobí osobným potrebám a umožnia to funkcie, ako je adaptívne navrhovanie trasy a pokročilá navigácia.

Zvýši produktivitu: Vďaka spoločnosti Microsoft môže aliancia Renault-Nissan priniesť svet produktivity i do vozidla a premeniť každodenné cestovanie na produktívny čas prostredníctvom hladkej integrácie elektronického spôsobu práce v zamestnaní i v domácnosti do prostredia vozidla.

Poskytne prístup k bezdrôtovým aktualizáciám: Zákazníci si budú môcť bezdrôtovo sťahovať aktualizácie napríklad najnovšieho systému autonómnej jazdy a aplikácií na zamedzenie kolíziám.

Umožní zákazníkom zostať v kontakte: Zákazníci budú môcť jednoducho robiť rezervácie a ohlasovať svoj odhadovaný čas príjazdu alebo upozorňovať priateľov na zmenu plánov. Tiež budú môcť používať automatické platby z vozidla za diaľničné poplatky alebo parkovné, a to jediným dotykom obrazovky z pohodlia svojho sedadla.

Monitoruje vozidlo na diaľku: Majitelia vozidiel budú môcť sledovať polohu svojho vozidla odkiaľkoľvek prostredníctvom svojho mobilného telefónu alebo notebooku. Budú môcť odovzdať kontrolu priateľovi alebo príbuznému, ktorý potrebuje ich vozidlo, bez toho, aby odovzdávali fyzické kľúče od vozidla. Tí budú využívať mobilnú aplikáciu, ktorá im pomôže vozidlo nájsť, môže spustiť diaľkové dobíjanie a spustenie klimatizácie či vykurovanie a odomknúť a zamknúť vozidlo.

Ochráni vozidlo: Sledovací softvér dokáže lokalizovať odcudzené vozidlo a pri najbližšej príležitosti deaktivuje jeho funkčnosť. Technológia „geofencingu“ vytvára okolo vozidla neviditeľný plot a zašle oznámenie, keď vozidlo vstúpi do vopred definovanej oblasti alebo trasy alebo ju opustí.

Zlepší zážitok z jazdy vo vozidle: Vďaka konektivite budú mať zákazníci prístup k vyspelým službám diagnostiky vozidla, čo umožní výrobcovi vozidla poskytovať jedinečné funkcie. Zhromažďovanie dát o skutočnom využívaní vozidla tiež pomôže technickým pracovníkom výrobcu zvýšiť kvalitu výroby.

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan