Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

200 vozidiel v jednom kufríku: Technik spoločnosti Nissan vytvoril inovatívne „mobilné technické centrum“

  • Toto dômyselné, podomácky zostavené riešenie dovoľuje „stolovú“ simuláciu komplikovaných elektrických systémov
  • Nissan ho využíva na vývoj novej generácie crossoverov – Qashqai, Juke a X-Trail
  • Je súčasťou dôkladných testovacích procedúr tejto značky na zaistenie vysokokvalitného zážitku zákazníka

Technik spoločnosti Nissan vyvinul nový spôsob, ako sprístupniť vyspelé technológie kolegom v zahraničí. Vymyslel inovatívne „mobilné technické centrum“, vo voľnom čase ho doma postavil a zabudoval do ľahko prenosného kufríka.

Ide o pôvodnú myšlienku Martina Banksa, ktorá sa teraz využíva na vývoj novej generácie oceňovaných crossoverov Nissan – Qashqai, Juke a X-Trail.

Pre neznalého vyzerá kufrík obyčajne, s niekoľkými prepínačmi a kontrolkami LED. Lenže táto kúzelná skrinka – dosť malá na to, aby sa mohla voziť ako príručná batožina v lietadle – dokáže replikovať celú architektúru elektrického zapojenia až 200 rôznych kombinácií modelov Nissan a ich verzií výbavy. Martinov najväčší problém je teraz dostať sa cez bezpečnostné kontroly na letiskách!

„Cestujem na mnohé stretnutia s kolegami po celom svete, kde rozoberáme svoje nápady a riešenia,“vysvetľuje Martin, elektrotechnik Európskeho technického ústredia spoločnosti Nissan v britskom Cranfielde. „Vždy sme sa stretávali s tým, ako predviesť nami vyvinuté systémy, keď nemám k dispozícii svoj pracovný stôl, tak som sa rozhodol vyriešiť to po svojom.“

Väčšinu práce na návrhu a vývoji svojho kufríka urobil Martin doma vo voľnom čase, a dokonca si vyrobil aj vlastné dosky plošných spojov, aby fungovali presne tak, ako chcel.

K tomu hovorí: „Vyzerá to veľmi primitívne, ale kontrolky LED mi ukazujú, či obvody pracujú správne. Na tejto jednoduchej platforme je možné testovať integráciu tých najvyspelejších technických vymožeností spoločnosti Nissan vo vozidle, ako je systém podpory vodiča a tecVyzerá to veľmi primitívhnológia Safety Shield.“

Tento kufrík pomáha overiť, či elektrické systémy a softvér pre novú generáciu crossoverov Nissan – ako je Qashqai, Juke a X-Trail – budú spolupracovať s ostatnými časťami vozidla a či budú fungovať tak, ako to dnešní vodiči vyžadujú.

Po validácii zostavy pomocou Martinovho kufríka na „stole“ je postavený prototyp vo väčšej mierke a ten je dôkladne testovaný na zaistenie vysokokvalitného zážitku zákazníka. Až potom je zostava schválená na začlenenie do budúceho modelu.

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan