Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Toyota bude vyrábať crossover vychádzajúci z konceptu C-HR v Európe

Toyota Motor Europe (TME) dnes oznámila, že nový crossover sa bude vyrábať v Európe, a to v Turecku. Pôjde o vôbec prvý hybridný model vyrábaný v tejto krajine. Produkčná verzia konceptu C-HR bude mať premiéru v marci na ženevskom autosalóne.

Uvedené vozidlo bude schádzať z výrobnej linky európskeho závodu TMMT (Toyota Motor Manufacturing, Turkey) v tureckom meste Sakarya. TMMT sa tak stane tretím závodom TME produkujúcim hybridné automobily na území Európy. Pripojí sa tak k závodu Toyota Motor Manufacturing UK v britskom Burnastone v grófstve Derbyshire (modely Auris Hybrid a Auris Hybrid Touring Sport), resp. Toyota Motor Manufacturing France (model Yaris Hybrid).

TME zároveň oznámila svoj zámer vyrábať hybridné ústrojenstvo pre uvedený crossover v závode na výrobu motorov Deeside (Wales) spoločnosti Toyota Motor Manufacturing UK.

Vyrábané vozidlá budú určené nielen pre európsky región, ale aj pre trhy mimo Európy. O presných cieľových regiónoch sa v súčasnosti rozhoduje.

„Nesmierne ma teší, že môžem oznámiť rozšírenie našej európskej výroby,“ povedal Johan van Zyl, prezident a generálny riaditeľ TME, a doplnil: „Segment crossoverov sa teší silnému rastu a bude rásť aj naďalej, a to nielen v Európe. Do triedy kompaktných crossoverov vstupujeme s fantastickým modelom, ktorý je už od začiatku vybavený hybridným pohonom. Mám plnou dôveru v naše pracovné tímy v Turecku a Veľkej Británii, ktoré pri výrobe tohto veľmi atraktívneho modelu zužitkujú svoje zručnosti a silný dôraz na kvalitu.“

_MG_30419__mid 2011_TMMT__mid deeside_tcm318-344062__mid CHR_Concept_01_Sept2015__mid CHR_Concept_02_Sept2015__mid CHR_Concept_03_Sept2015__mid CHR_Concept_04_Sept2015__mid CHR_Concept_05_Sept2015__mid CHR_Concept_06_Sept2015__mid CHR_Concept_07_Sept2015__mid CHR_Concept_08_Sept2015__mid CHR_Concept_09_Sept2015__mid

Závod TMMT v súčasnosti vyrába modely Corolla a Verso. Celková výrobná kapacita TMMT stúpne zo 150-tisíc na 280-tisíc vozidiel ročne. Očakáva sa, že v priebehu niekoľkých mesiacov pred spustením výroby (na konci roku 2016) sa počet zamestnancov TMMT zvýši z troch na štyri tisícky. Dodatočné investície do TMMT v rámci tohto projektu predstavujú asi 350 miliónov eur. Celkové investície tak dosiahnu 1,7 miliardy eur.

Do závodu TMUK v Deeside sa bude investovať ďalších 7,1 milióna libier. V Deeside sa v súčasnosti vyrábajú zážihové a hybridné jednotky pre model Auris, zážihové motory pre modely Avensis, Corolla a Verso, ako aj motory určené pre zákazníkov mimo Európy. Celkové investície do spoločnosti Toyota Motor Manufacturing UK (Burnaston a Deeside) tak dosiahnu 2,2 miliardy libier.

Sériová verzia vozidla na báze koncepčného modelu C-HR bude odhalená 1. marca na ženevskom autosalóne. Model bude postavený na novej platforme TNGA (Toyota New Global Architecture). Nové vozidlo sa tak stane už ôsmym modelom, ktorý Toyota v súčasnosti vyrába priamo v Európe pre európske trhy (ďalej sú to Avensis, Auris, Yaris, AYGO, Camry, Corolla a Verso). Percentuálny podiel lokálnej výroby na európskom predaji tak prekročí 71 % z roku 2015, vďaka čomu sa aktivity automobilky Toyota ešte silnejšie ukotvia v Európe, bližšie k jej zákazníkom.

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota