Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Rusko zaviedlo elektronické mýto

Ruská federácia zaviedla nový spôsob úhrady ciest formou výberu elektronického mýta. Od 15. novembra 2015 sa na kamióny s celkovou hmotnosťou nad 12 ton vzťahuje povinnosť platiť mýto aj na diaľniciach Ruskej federácie. Spoplatnená sieť zahŕňa 50 774 km ciest v Rusku.  Výška poplatku mýta závisí od prejdenej vzdialenosti, pričom sadzba za kilometer je 1,53 rubľa, čo je približne 2,2 centa.  Mýto sa vzťahuje na vozidlá zo všetkých krajín. Príjmy z mýta budú použité na úhradu škôd spôsobených prevádzkou ťažkých nákladných vozidiel.

Vodiči všetkých vozidiel, ktoré nie sú prihlásené v Rusku, musia mýto zaplatiť vopred nákupom prejazdového lístka (ticketu) pre danú trasu. Lístky je možné si zakúpiť na servisných centrách, alebo aj v samoobslužných termináloch a uhradiť ich je možné aj prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo na stránkach operátora. (http://platon.ru/en/about/service_centre/). Mýto je možné uhradiť pomocou kreditnej karty na platobných termináloch umiestnených v blízkosti ruských hraničných priechodoch staníc.

DSC00215-1024x684

Vodičom nákladných áut bol zriadený 24 hodinový servis, ktorý poskytne informácie o elektronickom mýte v Rusku na telefónnych číslach v ruštine a v angličtine na 8-800-550-02-02 (volanie zo v Rusku) a +7 495 540 0202 (volanie zo zahraničia).

DSC00478-1024x684

 

Ruské mýto – tranzitný lístok
Ako vyplniť tranzitný lístok pre platbu ruského mýta?
Pozrite si videonávod na zadanie prejazdného lístku pre platbu mýta v Ruskej federácii. Terminály budú v ruštine a angličtine.


Video inštrukcie je uvedená na príklade používateľa, ktorý je už zaregistrovaný a prešiel procesom overenia identifikačných údajov, je teda nutné zadať číslo registrácie.

Trasu je možné zadať pomocou mapy alebo zadaním východiskového a koncového bodu, prípadne tranzitných bodov pre upresnenie trasy. V súhrne bude vyznačená výška mýta.

Upozornenie: nie všetky komunikácie sú spoplatnené, ale iba tie, ktoré sú označené ako federálny (na súhrnné mape sú vyznačené červenou farbou), regionálne cesty sú označené na súhrnnej mape farbou zelenou a mýto sa na týchto cestách neplatí.

Zdroj: Transservice/platon.ru

Foto: platon.ru