Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Hyperloop rokoval s vládou: Pre Slovensko sa rysuje unikátna možnosť

Podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom vo štvrtok prijali zástupcov rakúskej vlády a spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) a jej generálneho riaditeľa Dirka Ahlborna.

Na rokovaní Ahlborn oficiálne predstavil myšlienku projektu prepojenia Bratislavy a Viedne technológiou hyperloop, ktorý by bol prvým takýmto projektom v Európe. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Počas stretnutia boli prezentované základné predstavy o možnej spolupráci pri realizácii tohto projektu.“Slovensko bolo prezentované ako krajina otvorená novým výzvam v oblasti nových technológií. Podobné projekty môžu pre Slovensko priniesť unikátne možnosti ako prepojiť oblasti dopravy, udržateľnej energie, IT bezpečnosti, vedy a výskumu,“ uviedol úrad vlády.

Hyperloop-Testing-292a3dd7e4384c5aa27a7a1e1e8bbb5b-JPEG Hyperloop-Testing-401c57277a144e2d9e348d560636214c-JPEG Hyperloop-Testing-c36cd97f07d44b03be835e9718367d79-JPEG SpaceX-Competition-18035c31507d418bb86f6618e9ffe957-JPEG

V marci priniesol portál Cnet.com informáciu, ktorú prebrali aj ďalšie médiá, že HTT postaví hyperloop v Bratislave do roku 2020. Samotná firma hovorila len o dohode, ktorá priblíži stavbu. Potvrdila však, že bratislavský hyperloop by mal neskôr prepojiť Viedeň a Budapešť.

Hyperloop je pôvodná myšlienka Elona Muska. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestených na povrchu rúr, a tak by koncept mohol byť použitý aj ako generátor čistej energie. V súčasnosti koncept Hyperloopu rozvíjajú firmy Hyperloop Technologies a HTT. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Koncept kapsúl sa ešte len tvorí, funkčný prototyp zatiaľ neexistuje.

Zdroj, foto: Netky.sk