Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Hybridné nákladné vozidlo Scania získava ocenenie za inovácie

Distribučné nákladné vozidlo značky Scania, ktoré bolo len nedávno uvedené na trh, získalo prestížne nemecké ocenenie Green Truck Future Innovation 2016 od popredného odborného magazínu Verkehrsrundschau.

Uvedené hybridné riešenie umožňuje prevádzkovať 18-tonové distribučné nákladné vozidlo na čisto elektrický pohon na vzdialenosť dvoch kilometrov. Elektrická prevádzka je primárne určená pre situácie ako nočný rozvoz tovaru v meste, kde sa vyžaduje tiché prostredie, alebo jazda vo vnútri skladov alebo v podzemných parkoviskách, kde sa musí predchádzať tvorbe výfukových plynov. V elektrickom režime dosahuje úroveň hluku menej ako 72 dB(A).

Elektromotor je skombinovaný s 9-litrovým spaľovacím motorom Scania, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 6, pričom umožňuje prevádzku na 100-percentnú bionaftu, napríklad FAME alebo HVO. V prípade druhého spomínaného paliva je možné znížiť emisie CO2 až o 92 percent.

Súčasťou tejto modulárnej pohonnej sústavy je elektromotor s výkonom 130 kW (174 k) a krútiacim momentom 1 050 Nm, ktorý je uložený medzi spaľovacím motorom a špeciálnou verziou automatickej prevodovky od spoločnosti Scania. Využiteľná kapacita akumulátora dosahuje 1,2 kWh, čo predstavuje strednú úroveň spotreby energie na základe rovnováhy medzi životnosťou akumulátora a jazdným dosahom.

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania