Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

CITROËN E-MEHARI: Voľný elektrón

Novinka E-MEHARI je úzko spätá s históriou automobilky CITROËN, no jasne ukazuje jej smerovanie do budúcnosti. Odkazuje na model Méhari z roku 1968, no ponúka oveľa viac: kabriolet so 4 miestami, 100 % elektrický pohon, optimistický, moderný a zábavný dizajn. V spolupráci so spoločnosťou Groupe Bolloré chce značka CITROËN potvrdiť svoju ambíciu ponúkať odlišné a veselé vozidlá.

Prepojené s okolitým svetom, bezstarostné, uvoľnené a tak trochu aj trúfalé. Na popísanie nového vozidla značky CITROËN sa núka mnoho prívlastkov. Model E-MEHARI sa vyznačuje odvážnymi farbami, výraznými tvarmi a to všetko presne v duchu značky CITROËN. E-MEHARI je presne to vozidlo, ktoré osloví ľudí hľadajúcich niečo, čím sa odlíšia, prejavia optimistický pohľad na svet, nastolia trendy a zároveň budú chrániť svoje okolie.

E-MEHARI je neporovnateľné vozidlo, ktoré nevydáva hluk a nevytvára stres. Dokonalý voľný elektrón automobilového sveta!

JEDINEČNÁ OSOBNOSŤ

Exteriér vozidla E-MEHARI potvrdzuje príslušnosť k značke CITROËN. Dokazuje to viacero prvkov ako napríklad:

·         výrazný pohľad, ktorý vytvárajú svetlá vo dvoch úrovniach, čo je poznávací znak automobilky s dvojitým šípom;

·         jedinečný optimistický dizajn s teplými farbami, mäkkými tvarmi a usmievavou prednou časťou;

·         vycibrený štýl, symbol radosti, ktorý prináša nový pohľad na potešenie s automobilom.

Charizmatickú osobnosť tohto automobilu dopĺňajú aj neprehliadnuteľné farby. E-MEHARI ponúka široké možnosti individuálnych úprav:

–  4 farby karosérie: modrú, ktorá zvádza cestovať, oranžovú, ktorá nabíja energiou a optimizmom, osviežujúcu žltú a elegantnú béžovú.

–  2 farby strechy: čiernu a červeno-oranžovú.

–  2 poťahy interiéru: veľmi prirodzený béžový a druhý, červeno-oranžový, s nádychom funkčných materiálov. Jeho potlač v stredovej časti prezrádza inšpiráciu vodnými športami. Oba poťahy sú dokonalo nepremokavé. Odvážnejšie kombinácie čakajú na tých, ktorí hľadajú zábavné, expresívne a farebné vozidlo.

E-MEHARI sa vyznačuje zdvihnutou karosériou, ktorú podčiarkujú čierne prvky: rozšírenie blatníkov, spodná časť karosérie a nárazníky. Nepopierateľná spojitosť so svetom dovoleniek a zábavy.

E-MEHARI ťaží zo sviežeho dizajnu, ktorý priťahuje ľudí hľadajúcich odlišné a sympatické vozidlo.

NÁDYCH ORIGINALITY

Originalita modelu E-MEHARI pramení a odvoláva sa na ikonu značky CITROËN, nezabudnuteľné vozidlo Méhari. To sa svojim vzhľadom a každodennými schopnosťami nezmazateľne zapísalo do automobilovej histórie. Rovnako ako pôvodné Méhari z roku 1968, aj E-MEHARI:

–  ponúka odnímateľnú strechu s jednoducho odopínateľnými prackami a veľkými oknami. Strecha sa dá poľahky odnímať z ktorejkoľvek strany.

–  poskytuje 4 plnohodnotné miesta vrátane sklopných zadných sedadiel;

–  dostal zdvihnutý podvozok, aby sa dostal všade, kam potrebuje;

–  využíva panely karosérie z termoplastu: plastického materiálu, ktorý nepodlieha korózii, nevyžaduje si ošetrovanie laku a vďaka svojej pružnosti odoláva malým ťuknutiam;

–  zjednodušuje používanie: zvonku aj zvnútra ho stačí vystriekať prúdom vody.

Motív dverí s výraznými zámkami odkazuje na pôvodný model Méhari a jeho zvlnenú karosériu. Aj farby exteriéru korešpondujú s tými, ktoré používal pri predstavení Méhari.

Všetky prepojenia s mýtickým modelom Méhari, ktorý poznačil svoju dobu, podčiarkujú výraznú identitu a jedinečnosť vozidla. Ideálneho pre tých, čo hľadajú originalitu, zábavu a niečo nanajvýš autentické.

ZÁŽITOK Z NESPÚTANEJ JAZDY

E-MEHARI je jednoduché a nespútané vozidlo. Zároveň však využíva najmodernejšie technológie. Na plne elektrický pohon využíva batérie, ktoré vyvinula francúzska spoločnosť Groupe Bolloré: batérie LMP® (Lítium-kov-polymér) umožňujú veľký dojazd, vysoký výkon, spoľahlivosť a bezpečnosť.

Výhodou batérií LMP® je ich vysoká energetická hustota a bezpečnosť prevádzky. Ide o takzvané suché batérie, čo im prináša mnohé výhody, najmä minimálnu citlivosť na zmenu klimatických podmienok. Vďaka nim sa vozidlo rozbehne na rýchlosť 110 km/h a v meste sa dostane do vzdialenosti 200 km.

Na plné nabitie batérií zo 16 A siete (domáca sieť, alebo verejné nabíjačky typu Autolib) stačí 8 hodín. Na nabitie z domácej 10 A siete potrebuje 13 hodín.

E-MEHARI vytvára pocit slobody a nevídaného pokoja: vozidlo sa úplne potichu vydá s vetrom opreteky a posádka si užíva akceleráciu. A to všetko v tichu elektrického vozidla.

E-MEHARI sa bude vyrábať vo fabrike PSA PEUGEOT CITROËN v Rennes a vo Francúzsku sa dostane do predaja na jar roku 2016.

E-Méhari sa širokej verejnosti po prvý raz predstaví 9. až 11. decembra v parížskom sídle spoločnosti PSA Peugeot Citroën na Avenue de La Grande Armée. Ideálne prostredie na jeho predstavenie v Eco Diving Center predstavuje klimatická konferencia COP 21.

CL 15.096.001 CL 15.096.002 CL 15.096.003 CL 15.096.004 CL 15.096.005 CL 15.096.006 CL 15.096.007 CL 15.096.008 CL 15.096.009 CL 15.096.010 CL 15.096.011 CL 15.096.012 CL 15.096.013 CL 15.096.014 CL 15.096.015 CL 15.096.016 CL 15.096.017

TECHNICKÉ ÚDAJE

ROZMERY

Dĺžka: 3,81 m

Šírka: 1,87 m

Výška: 1,65 m

Objem batožinového priestoru: 200 dm3 až 800 dm3 (so sklopenými sedadlami)

POHON A BATÉRIE

Maximálny výkon: 50 kW (68 k)

Nominálny výkon: 35 kW (48 k)

Typ batérií: Lítium-kov-polymér

Kapacita: 30 kWh

VÝKON

Maximálna rýchlosť: 110 km/h

DOJAZD

Mesto: 200 km

Mimo mesta: 100 km

Zdroj: Transservice/CITROËN

Foto: CITROËN