Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Bratislavské letisko vlani jedným z najúspešnejších v Európe

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa stalo v minulom roku jedným z najúspešnejších letísk v Európe z hľadiska nárastu počtu vybavených pasažierov.

Ako informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, vyplýva to zo štatistík Medzinárodného združenia európskych letísk ACI Europe. „Bratislavské letisko sa so svojím výrazným nárastom pasažierov až o 15,4 %zaradilo v roku 2015 ku krajinám ako Írsko, Portugalsko, Grécko, Rumunsko, Maďarsko, Slovinsko a Litva, ktorých letiská dosiahli až dvojciferný nárast,“ uviedla. Priemerný nárast počtu cestujúcich na letiskách v Európe pritom dosiahol vlani 5,2 %. Letiská, ktoré sú súčasťou Európskej únie, rástli o 5,6 %, európske letiská nepatriace do EÚ dosiahli priemerný nárast o 3,9 %.

„Dvojciferný nárast za rok 2015 je pre letisko BTS vynikajúci výsledok. Pričinilo sa o to otvorenie základne leteckej spoločnosti Ryanair na letisku, čo prinieslo nové linky do Atén, Madridu a Berlína, aj zvýšenie frekvencií na existujúcich linkách. Rovnako tiež príchod leteckej spoločnosti Pobeda s dennou pravidelnou linkou do Moskvy,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R.

Štefánika v Bratislave Ivan Trhlík. Trend nárastu počtu pasažierov očakáva aj v roku 2016, čo podľa neho potvrdzuje aj nárast cestujúcich v januári o 44 % v porovnaní s januárom 2015.

Lepšie výsledky v porovnaní s priemerom európskych letísk dosiahlo najväčšie slovenské letisko aj v oblasti prepravy nákladu či pohybov lietadiel. Zatiaľ čo preprava leteckého carga vzrástla na európskych letiskách v priemere o 0,7 %, bratislavské letisko zaznamenalo v roku 2015 nárast prepraveného nákladu o 8,5 % na súhrnných 21 098 ton. Pohyby lietadiel narástli v priemere v Európe o 2,2 %, v Bratislave dosiahol nárast pohybov (vzletov a pristátí lietadiel) 14 % s 24 622 pohybmi.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,43 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR spravuje všetky jej akcie od septembra 2014, kedy prevzalo od Fondu národného majetku SR jeho podiel vo výške 50,30 %.

Zdroj, foto: Netky.sk