Viac info" />
  • Slovenčina
  • InfoMail
    Zadajte svoj e-mail a dostávajte bezplatne aktuálne správy z dopravy

    This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

  • Prihlásiť

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

BMW Group rozširuje program zdieľania vozidiel

Spoločnosť BMW Group spúšťa v americkom meste Seattle rozšírené služby zdieľania vozidiel pod názvom „”. Program vychádza z úspešného európskeho modelu „DriveNow”. Americkí zákazníci majú k dispozícii priekopnícke služby individuálnej mobility. ReachNow štartuje v Seattli s flotilou 370 vozidiel značiek BMW a MINI, pričom 20 percent tvoria elektrické vozidlá BMW i3. Po Seattli sa ReachNow rozšíri aj do ďalších miest v USA.

Táto iniciatíva vychádza zo stratégie NUMBER ONE > NEXT, ktorú pred troma týždňami predstavil predseda správnej rady BMW AG Harald Krüger. Stratégia hovorí o tom, že spoločnosť sa bude v najbližších rokoch zameriavať na rozvoj služieb.

Peter Schwarzenbauer, člen správnej rady BMW AG, zodpovedný za MINI, BMW Motorrad, Rolls-Royce, After Sales a Mobility Services pri príležitosti spustenia služby ReachNow v Seattli povedal: „Sme svedkami mimoriadne vzrušujúceho obdobia vo vývoji automobilového priemyslu. Naši zákazníci od nás očakávajú jednoduché a rýchle riešenia požiadaviek na individuálnu mobilitu a to zvlášť v metropolitných oblastiach. Preto náš základný obchodný model rozširujeme o doplnkové služby, ktoré ľuďom vo veľkých mestách zjednodušujú život. Teší ma, že so spustením ReachNow môžeme našim zákazníkom v Seattli ponúknuť „mobilitu on-demand” – z jedného zdroja a presne vtedy, keď ju potrebujú. Služba vychádza z mimoriadne úspešného európskeho modelu DriveNow a v USA sa posúva na novú kvalitatívnu úroveň. Seattle je kozmopolitné mesto a zároveň domovom množstva inovácií. Preto je ideálnym miestom na predstavenie týchto služieb.”

Americkí klienti ReachNow si v roku 2016 môžu objednať nasledovné služby:

Doručenie
Požadované vozidlo bude dodané priamo ku klientovi. Táto služba môže byť veľmi zaujímavá najmä pre ľudí, ktorí potrebujú previezť batožinu alebo žijú v oblastiach s nedostatkom parkovacích miest. Atraktívna môže byť aj pre zákazníkov, ktorí nechcú dlho kráčať k vozidlu. Objednávka služby zabezpečí, že vozidlo bude pristavené v požadovanom čase.

Používanie vozidla na dlhší čas
ReachNow spája služby zdieľania a prenájmu vozidiel: ak sa užívateľ počas svojej cesty rozhodne, že by si chcel vozidlo od ReachNow ponechať na niekoľko dní, nemusí ho vymieňať ani navštevovať kanceláriu prenajímateľa. Počas celého obdobia mu bude účtovaná najvýhodnejšia sadzba.

Zdieľanie vozidiel medzi členmi uzavretej skupiny
Za určitých podmienok môže byť flotila vozidiel ReachNow vyčlenená napríklad pre firmy, prípadne pre rezidenčné komplexy. Dostupnosť vozidiel zaručuje možnosť včasnej dlhodobej rezervácie.

Prenájom vlastného vozidla cez ReachNow
Pokiaľ sa klienti chystajú na dlhšiu cestu, môžu svoje vlastné vozidlo dať prostredníctvom ReachNow do prenájmu ostatným užívateľom. Takto sa znížia náklady na vlastníctvo a prevádzku vozidla. Majitelia vozidla môžu jeho prenájom obmedziť iba na ľudí z vopred definovaného zoznamu. Do služby ReachNow sa môžu prihlásiť iba vozidlá, ktoré spĺňajú špecifické technické požiadavky.

Služby vodiča – Rezervácia vozidla s vodičom
Pre tých, ktorým sa nechce šoférovať, časom ReachNow ponúkne aj možnosť objednať si vozidlo so šoférom. Vďaka tomu sa klienti dostanú do cieľa vo väčšej pohode a bez stresov.

Jednoduchá registrácia cez mobilný telefón

Registrácia nových členov do ReachNow trvá iba pár minút. Stačí na to fotoaparát mobilného telefónu, vodičský preukaz a záloha z kreditnej karty. Na identifikáciu už netreba ísť do pobočky. Klient ReachNow môže následne využívať vozidlo. Namiesto kľúča slúži mobilný telefón alebo karta zaslaná poštou.

Systémovým partnerom služby ReachNow je spoločnosť RideCell

Systémovým partnerom služby ReachNow je spoločnosť RideCell. Technologický start-up zo San Francisca je so spoločnosťou BMW i spojený už od roku 2004, kedy sa BMW i Ventures stala jej minoritným akcionárom. RideCell je dnes systémovým partnerom projektu ReachNow, kde zodpovedá za IT platformu a klientske rozhranie slúžiace na rezervácie a spoplatnenie.

Vzorom je európska služba DriveNow

Rovnako ako európska služba DriveNow, aj ReachNow využíva takzvaný princíp voľne rozmiestnených vozidiel, ktoré sa nachádzajú na viacerých lokalitách v mestách namiesto pevne stanovených výpožičných miest. Používatelia sa k autám dostanú pomocou mobilného telefónu, cez ktorý si ich aj rezervujú, otvoria a jednoducho odídu. Využívanie vozidiel spoplatňuje minútová tarifikácia. Keď užívateľ už vozidlo nepotrebuje, môže ho nechať odstavené na parkovacom mieste v mestskom prostredí.

Poplatky

Za všetky druhy vozidiel sa platí cena 0,49 USD/minúta, za čas, kedy parkuje, je to 0,30 USD/minúta. Súčasťou flotily je elektrické vozidlo BMW i3 a modely BMW 328i či MINI Cooper. Jednorazový registračný poplatok je 29 USD. Pri spustení služby sa za minútu používania bude účtovať 0,41 USD, registračný poplatok bude nulový. Všetky ceny sú vrátane poistenia, paliva, elektriny, parkovného, daní a ďalších poplatkov.

DriveNow

DriveNow je služba zdieľania vozidiel, ktorú prevádzkujú spoločnosti BMW Group a Sixt SE. V európskych mestách ponúka prenájom voľne stojacich kvalitných prémiových vozidiel značiek BMW a MINI. Záujemcovia si môžu vypožičať a vrátiť vozidlá kdekoľvek vo vopred určených častiach mesta. Službu využíva už viac ako pol milióna zaregistrovaných klientov, ktorí si môžu vybrať a rezervovať vozidlá prostredníctvom mobilnej aplikácie DriveNow alebo web stránky a jazdiť na nich v niektorom z miest DriveNow. Služba má k dispozícii flotilu viac ako 4 000 vozidiel, ktoré sa nachádzajú v mestách ako Mníchov, Berlín, Düsseldorf, Kolín nad Rýnom, Hamburg, Viedeň, Londýn, Kodaň či Štokholm. Až 20 percent vozidiel flotily tvoria elektrické vozidlá BMW i3. Podľa vedeckých štúdií služba DriveNow nahrádza minimálne tri súkromne vlastnené vozidlá, čím v mestských oblastiach prispieva k zníženiu dopravnej záťaže.

ZDROJ: TRANSSERVICE/BMW GROUP

FOTO: BMW GROUP